Lakierowanie proszkowe metodą
elektrostatyczną

Nowoczesna lakiernia proszkowa z właściwie zaprojektowanym procesem przygotowania powierzchni to gwarancja najwyższej jakości powłok antykorozyjnych.

Ogrodzenia i bramy – poddane uprzednio ocynkowaniu – malowane są proszkowo na życzenie Klienta na dowolny kolor z palety RAL. Proces ten pozwala nie tylko osiągnąć zamierzony efekt kolorystyczny, ale również podwyższa stopień zabezpieczenia przed korozją, chroniąc powłokę ocynkowaną przed naturalnym utlenianiem się cynku na skutek korozyjności środowiska. Nakładanie powłoki lakierniczej odbywa się w nowoczesnej, zautomatyzowanej lakierni METPOL, gdzie szczególny nacisk położony jest na odpowiednie mechaniczne i chemiczne przygotowanie powierzchni detali, mające decydujący wpływ na trwałość i przyczepność lakieru.

W tym celu firma METPOL w 2012 r. wprowadziła innowacyjną technologię Oxsilan®, niemieckiej firmy Chemetall – wykorzystywaną m.in. w zakładach produkcyjnych Mercedes Benz – zastępując stosowane wcześniej i popularne w branży fosforanowanie żelazowe. Technologia Oxsilan® zapewnia nie tylko wysoką odporność antykorozyjną, ale także zakłada użycie chemii przyjaznej środowisku naturalnemu – bez fosforanów i metali ciężkich oraz nie pozostawiającej szlamu w kąpieli. W pierwszym etapie wyroby przechodzą proces obróbki mechanicznej, dalej transportowane są do tunelu przygotowania powierzchni, gdzie poddaje się je: myciu odtłuszczającemu, płukaniu i aplikacji silanów.

Wysuszone i przygotowane do malowania detale poprzez system transportu docierają do kabiny lakierniczej. Tutaj automatyczne manipulatory – wyposażone w 12 pistoletów – metodą elektrostatyczną pokrywają wyroby poliestrową farbą proszkową o grubości min. 80 um. Ostatni etap stanowi wygrzewanie ich w piecu w temperaturze 160 – 200 ° C, wskutek czego farba ulega polimeryzacji.

Cynkowanie ogniowe PN-EN 1461

Cynkowanie ogniowe to najbardziej skuteczna i ekonomiczna metoda ochrony stali przed zjawiskiem korozji.

Poszczególne elementy ogrodzenia w surowej jeszcze postaci (czarna stal) dostarczane są do specjalistycznego, zewnętrznego zakładu – ocynkowni. Zanim zostaną ocynkowane, przechodzą najpierw szereg operacji związanych z odpowiednim przygotowaniem i oczyszczeniem powierzchni: obróbka strumieniowo-ścierna, odtłuszczenie, trawienie i topnikowanie poprzez kąpiel w wannach zawierających określone substancje i roztwory chemiczne (np. kwas solny). Następnie wyroby trafiają do kąpieli w ciekłym cynku o temp. 440-460 ° C, gdzie zachodzi zjawisko dyfuzji – stal i ocynk tworzą wspólną warstwę stopową, na której (przy wyjmowaniu detali z kąpieli) odkłada się jeszcze warstwa czystego cynku.

Taki sposób nałożenia powłoki zapewnia pokrycie całej wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni wyrobu, nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Ogniowa powłoka cynkowa chroni stal przed działaniem korozji na wiele lat. Zakładając minimalne średnie grubości otrzymywanych powłok w przedziale 55-70 um oraz ubytek cynku na skutek korozyjności środowiska w skali roku na poziomie 0,1-2,0 um, uzyskujemy zabezpieczenie antykoroz. na bardzo długi okres. Cynkowanie ogniowe jest także rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ nie wymaga konserwacji, a więc ponoszenia dodatkowych kosztów

100 °C
Max temp. kąpieli
10 m.
Max długość detalu

Zgrzewanie elektryczne oporowe

Zautomatyzowany i sterowany komputerowo proces produkcji zapewnia nie tylko bardzo dużą wydajność, ale także profesjonalne wykonanie.

Panele ogrodzeniowe w firmie METPOL wytwarzane są na zautomatyzowanych, nowoczesnych liniach produkcyjnych, obejmujących w jednym ciągu technologicznym wszystkie istotne procesy, składające się na powstawanie gotowego, surowego wyrobu. Nawinięte na kręgi druty o wybranej średnicy dostarcza się na stanowiska prościarek, gdzie poddawane są prostowaniu i cięciu na wymiar, zgodnie z parametrami wskazanymi w zamówieniu. Ucięte i wyprostowane druty trafią następnie do zasobników, podających je do samobieżnej, sterowanej komputerowo zgrzewarki. 

Maszyna ta układa druty w laserowo wyciętym szablonie, który dopasowany jest do rodzaju zgrzewanych paneli. W dalszej części procesu szablon zawierający komplet drutów przemieszcza się do zespołu miedzianych elektrod, które błyskawicznie dociskają druty i zgrzewają ze sobą w miejscach zaplanowanych połączeń. W ułamku sekundy przez elektrody przepływa prąd o bardzo dużym natężeniu, roztapiając i uplastyczniając stal. W przypadku produkcji Paneli 3D – po zgrzaniu kraty – w tym samym ciągu technologicznym – przemieszczają się one na koniec do stanowiska prasy, gdzie wybite zostaną przetłoczenia wzdłużne.

Ślusarstwo i spawalnictwo

Solidnie wykonane bramy i ogrodzenia to zasługa świetnie znających rzemiosło ślusarzy i spawaczy

Ogrodzenia i bramy i furtki to wyroby, które powstają na spawalni ze stali I gatunku, pochodzącej od renomowanych producentów kształtowników. Firma METPOL dysponuje dobrze wyposażonym, obszernym zapleczem spawalniczym, podzielonym na stanowiska przystosowane do produkcji określonych bram i ogrodzeń posesyjnych oraz przemysłowych. Aby spełnić wysokie wymagania funkcjonalne i estetyczne Inwestorów polskich i zagranicznych, zatrudniana jest wysoko wykwalifikowana kadra pracowników o wieloletnim doświadczeniu i udokumentowanych certyfikatami uprawnieniach w spawaniu (MIG/MAG).
Spawanie metodą MIG/MAG to spawanie łukowe elektrodą topliwą w osłonach gazowych. Nawinięty na szpulę drut elektrodowy jest podawany za pomocą podajnika drutu do obszaru spawania, stapiający się drut stanowi

elektrodę. Doprowadzenie prądu do drutu elektrodowego następuje za pomocą styku prądowego. Pomiędzy elektrodą a materiałem spawanym jarzy się łuk elektryczny. Obszar łuku jest chroniony doprowadzanym przez dyszę gazem osłonowym. Łuk elektryczny jest to rodzaj wyładowania elektrycznego, któremu towarzyszy wydzielanie się dużej ilości energii cieplnej pochodzącej z przemiany energii elektrycznej. Do spawania łukowego ręcznego konstrukcji i wyrobów ze stali stosuje się jako elektrody druty ze stali miękkiej pokrytej topnikiem, zwane elektrodami otulonymi. Podczas spawania otulina zamienia się częściowo w gazy, formując wokół łuku osłonę gazową oraz ciekły żużel, który reagując z metalem oczyszcza go z tlenków i wprowadza doń składniki wpływające dodatnio na własności mechaniczne złącza.

1000 szt.
Przęseł rocznie
1000 szt.
Bram rocznie
100 szt.
Furtek rocznie
100 ton
Stali rocznie
Zamieszczone w serwisie treści - zdjęcia, wizualizacje, teksty - stanowią przedmiot ochrony w rozumieniu prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej. Zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania w celu prowadzenia jakiejkolwiek działalności komercyjnej. Więcej informacji na ten temat podano w Regulaminie serwisu.