Brama dwuskrzydłowa z automatem czy bez?

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo, prywatność czy walory estetyczne dowolnego budynku, naturalnym etapem jest wybór odpowiedniego ogrodzenia i bramy wjazdowej. Brama dwuskrzydłowa to w niektórych przypadkach najlepszy wybór, jednak rodzaj i wygląd to nie wszystko. Czy warto oszczędzać i otwierać ją manualnie? Czy może brama automatyczna dwuskrzydłowa to dobra inwestycja?

Brama dwuskrzydłowa ponad bramy przesuwne

Na początku kilka słów na temat samego typu bram. Koszty, z którymi musimy się liczyć, zakupując bramy przesuwne, są dość wysokie. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa to z pewnością tańsze rozwiązanie, a często i nawet lepiej dopasowane do naszych potrzeb. Dlaczego?

Wąska działka

Brama dwuskrzydłowa to najczęstszy wybór osób, które nie mają wiele miejsca na swojej posesji. Może być spokojnie montowana przy niewielkiej szerokości terenu, nawet jeśli nasza działka jest raczej podłużna. Jest to jeden z największych atutów, który zdecydowanie wyróżnia bramę dwuskrzydłową.

Estetyka

Oczywiście nasze preferencje są różne — inaczej wygląda idealna furtka i brama każdego z nas, jednak często bramy dwuskrzydłowe są miłe dla oka. Warto zaznaczyć, że w przypadku bramy dwuskrzydłowej na rynku wciąż pojawia się wiele nowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość zwijania się takiej bramy w „harmonijkę”. Otwierając bramę wjazdową tego typu, każde skrzydło „składa się” w ten sposób, co niewątpliwie przykuwa uwagę.

Niska cena

Jak już wiadomo, bramy dwuskrzydłowe cieszą się powodzeniem przede wszystkim ze względu na ich stosunkowo niski koszt. Miejmy na uwadze, że oszczędzając w ten sposób, możemy wydać dodatkowe fundusze na montaż napędów. Brama automatyczna dwuskrzydłowa zapewni nam dodatkową wygodę i z pewnością przyda się w niejednej kryzysowej sytuacji.

 

Niska awaryjność

Bramy dwuskrzydłowe to solidne instalacje, które po prostu nie zawodzą. Jeśli nie znoszą Państwo ciągłych napraw i serwisów, polecamy przyjrzeć się bliżej produktom, które cechują się wytrzymałością i długą żywotnością, jak właśnie brama wjazdowa dwuskrzydłowa.

Łatwy montaż

Dzięki temu ich instalacje nie trwają zbyt długo. Brak skomplikowanych mechanizmów pozwala też na szybką identyfikację nagłych awarii bramy dwuskrzydłowej. Wiąże się to z szybką reakcją i sprawnym powrotem do funkcjonowania.

Automatyczna i manualna

Nie zapominajmy, że jeśli zostanie przez nas zakupiona brama automatyczna dwuskrzydłowa, wciąż będziemy mogli spokojnie otwierać i zamykać ją manualnie. Mimo automatyki nie ma do tego przeciwwskazań. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa jest o wiele łatwiejsza do ręcznego użytkowania niż inne rodzaje. Ze względu na odpowiednio wyważony środek ciężkości jest ona po prostu lekka.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne bramy wjazdowe dwuskrzydłowe są świetnie przystosowane do montażu dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Bez problemu można znaleźć różnorodne rozwiązania tego typu — zamki, rygle, zapadki i wiele innych. Im większy wybór, tym większa szansa na rozwiązanie, które przypadnie nam od gustu!

Jak działa brama automatyczna dwuskrzydłowa?

Zwróćmy jednak uwagę na zakup bramy automatycznej. Jak w ogóle wygląda sam mechanizm, który zawiera brama wjazdowa dwuskrzydłowa automatyczna? Podstawą budowy automatyki jest kilka elementów, które możemy znaleźć w większości systemów.

  • Siłownik — najważniejszy z elementów, odpowiada za napęd całej konstrukcji i to on pobudza cały system. Dobranie odpowiedniej mocy jest w jego przypadku nadzwyczaj istotne. Jeśli nie zrobimy tego dobrze, mechanizm nie poradzi sobie z ciężarem bramy i otwieranie będzie pozbawione płynności. Warto więc przy doradztwie i montażu wybierać doświadczone firmy, by cała instalacja automatyki została wykonana fachowo.
  • Centrala sterująca — odbiera sygnał z pilota i uruchamia siłowniki.
  • Element przesuwający bramę — w zależności od konstrukcji stosuje się ramię, łańcuchy, wysięgnik, szynę jezdną lub pasek zębaty.
  • Dodatkowe systemy — by zwiększyć funkcjonalność, dana brama automatyczna wyposażona jest również np. w akumulatory awaryjne, listwy blokujące bądź fotokomórki. Warto sprawdzać więc dane techniczne każdego modelu.

Każda brama automatyczna posiada również urządzenie odpowiedzialne za sterowanie — zamykanie lub otwieranie bramy przez nas. Są to piloty, klawiatury kodowe i inne. W zależności od potrzeb klienta zamontowana może zostać też lampa ostrzegawcza. Można wybrać również materiał, z którego skonstruowane są słupki nośne bramy — mogą być np. stalowe lub murowane.

Brama automatyczna dwuskrzydłowa — zalety

Znając już specyfikę bram dwuskrzydłowych, przeanalizujmy opłacalność instalacji automatyki. Czy to w ogóle potrzebne? Odpowiadając w skrócie — jeśli cenimy sobie komfort, warto to zrobić. Co chwalą sobie posiadacze takich bram?

Oszczędność czasu

Bramy automatyczne to oczywisty wybór dla osób zapracowanych i często podróżujących samochodem. Otwieranie ręczne nie stanowi problemu, dopóki nie musimy robić tego kilka razy dziennie. Tym bardziej jest to cenione rozwiązanie, jeśli często się spóźniamy. Brama automatyczna może pomóc nam zaoszczędzić parę minut i zdążyć na spotkanie.

Wygoda

Zakupione przez nas ogrodzenie, wraz z bramą i furtką, zostanie z nami na lata. Weźmy więc pod uwagę czy za jakiś czas wciąż nie będzie nam sprawiało problemu ciągłe wchodzenie i wychodzenie z samochodu. Spojrzenie na zakup od tej strony często przekonuje do bram z napędem.

Ciepło

Brama wjazdowa dwuskrzydłowa automatyczna to rozwiązanie na chłodne dni, kiedy najchętniej w ogóle nie wychodzilibyśmy z domu czy samochodu. Automatyka sprawi, że nie zmarzniemy ani nie zmokniemy, wjeżdżając na teren swojej posesji.

Bezpieczeństwo

Korzystając z bram automatycznych, nie będziemy musieli zostawiać swojego pojazdu pustego, zwłaszcza z włączonym silnikiem. Warto zdecydować się na napęd w bramie, szczególnie jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy lub jesteśmy po prostu przezorni.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Produkty zautomatyzowane są przede wszystkim częściej wybierane i szeroko dostępne. Skutkuje to dużym wyborem produktów i usług. Dzięki temu mamy możliwość dobrać nową bramę do ogrodzenia i furtki, które już posiadamy. Firmy posiadają również oferty wielu gotowych zestawów w najróżniejszych stylach, podzielonych na różnorodne kategorie. Brama wjazdowa dwuskrzydłowa z furtką automatyczna to bardzo popularny zakup, więc w ofercie wielu firm może znajdować się szybka dostawa.

 

 

FAQ

  • Czy brama dwuskrzydłowa to dobry wybór?

Tak — wyróżnia się łatwym i szybkim montażem, niskim kosztem i długą żywotnością. Największą zaletą bramy dwuskrzydłowej jest dopasowanie jej do działki o małej szerokości. Instalacje innych rodzajów bram wymagają więcej miejsca.

  • Na czym polega działanie bramy automatycznej?

Automatyka bram opiera się na przekazaniu sygnału do centrali sterujących. Następnie napęd pobudza siłowniki, a wybrane elementy przesuwające otwierają je dla nas lub zamykają. Istotne w budowie bram z napędem są również słupki nośne i dodatkowe urządzenia, jak np. akumulatory awaryjne.

  • Jakie zalety ma brama automatyczna dwuskrzydłowa?

Zautomatyzowana brama o dwóch skrzydłach pozwala na większy komfort użytkowania — dzięki niej możemy szybciej opuścić posesję, pozostać w cieple, nie zmęczymy się przy otwieraniu bramy kilka razy dziennie i możemy zapobiec ewentualnej kradzieży.

 

Zamieszczone w serwisie treści - zdjęcia, wizualizacje, teksty - stanowią przedmiot ochrony w rozumieniu prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej. Zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania w celu prowadzenia jakiejkolwiek działalności komercyjnej. Więcej informacji na ten temat podano w Regulaminie serwisu.