Ile kosztuje ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenia panelowe to skuteczny, a zarazem estetyczny sposób na odgrodzenie naszej działki. Przy jego budowie należy jednak wziąć pod uwagę cenę i wszystkie aspekty, które na nią wpływają. Jaki jest więc przeciętny koszt ogrodzenia panelowego?

Czym wyróżnia się ogrodzenie panelowe?

Osoby, które wybierają panele, doceniają przede wszystkim stosunek ich ceny do jakości. Za względnie niski koszt jesteśmy w stanie postawić solidne, wytrzymałe i ładne ogrodzenie, które zapobiegnie przedostaniu się na nasz teren osób trzecich. Ze względu na szeroki wybór dostępnych rodzajów ogrodzeń panelowych, możemy znaleźć wiele ciekawych modeli. Panele ogrodzeniowe sprawdzają się najczęściej na terenie:

  • prywatnych posesji;
  • przedszkoli i szkół;
  • obiektów sportowych;
  • placów zabaw;
  • wszelkich obiektów przemysłowych czy budowlanych.

Nie ma jednak konkretnej normy sugerującej, gdzie powinny znajdować się ogrodzenia panelowe. Są one na tyle uniwersalne, że znajdą swoje zastosowanie praktycznie wszędzie. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto przeanalizować koszt budowy ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenia panelowe — rodzaje

Materiał, sposób mocowania czy wzornictwo mogą wpłynąć nie tylko na ostateczny wygląd, ale też na koszt ogrodzenia panelowego.

Ze względu na materiał ogrodzenia dzielimy na dwie kategorie:

  • stalowe — jest to najczęściej wybierany rodzaj ogrodzenia, głównie ze względu na dobrą jakość stali pod względem wytrzymałości, stabilności i odporności na wszelkie warunki atmosferyczne. Często dodatkowo zabezpiecza się je przed korozją — to również wpływa na koszt ogrodzenia panelowego;
  • drewniane — uznawane za bardziej estetyczne, jednak o mniejszej wytrzymałości od stalowych ogrodzeń panelowych. Wymagają regularnej impregnacji i konserwacji.

Na to, ile kosztuje ogrodzenie panelowe, wpływa też sposób mocowania.

  • elementy niewymienne — jest to standardowe ogrodzenie panelowe. W tym przypadku nie mamy wiele możliwości zmiany aranżacji;
  • elementy wymienne — właściciel takiego ogrodzenia jest w stanie montować poszczególne akcesoria samemu i rozmontowywać je w dowolnym momencie, co stanowi niewątpliwą zaletę.

Nawet wzornictwo to istotna kwestia, jeśli planujemy zakupić ogrodzenie panelowe metalowe. Na rynku oferowane są dwa rodzaje.

  • proste — pionowe lub poziome pasy, najczęściej wybierane jako ogrodzenie terenów prywatnych. Cieszą się dużą popularnością, jednak wiąże się z nimi wyższa cena;
  • przetłaczane — składa się z cienkiego drutu, lecz gęsto przetłaczanego. Tanie ogrodzenia panelowe wykonane są zazwyczaj właśnie w ten sposób.

Od czego zależy koszt ogrodzenia panelowego?

Aby wycenić koszt całej budowy, nie wystarczy nam wiedza, ile kosztuje metr ogrodzenia panelowego. Co należy więc wziąć pod uwagę, by wiedzieć, ile kosztuje ogrodzenie panelowe naszych marzeń?

Średnica drutu

W zależności od modelu, parametry tego typu mogą się różnić, a zarazem i koszt budowy ogrodzenia panelowego. Zostając jednak przy standardach, przeciętne ogrodzenie panelowe proste posiada pręty o grubości 5-6 mm w pionie i 6-8 mm w poziomie. Jego cena jest więc wyższa. Jeśli chcemy więc zaoszczędzić, warto wybrać tańszą wersję — przetłaczane ogrodzenia, gdzie grubość drutu wynosi już ok. 4-5 mm.

Wysokość ogrodzenia

Należy rozważyć wysokość, jaką ma mieć planowane ogrodzenie panelowe. Cena może zmienić się diametralnie, jeśli planują Państwo budowę ogrodzenia nadzwyczaj niskiego lub wysokiego. Standardy to około 1030 mm – 2430 mm, a więc nie istnieje konkretna wytyczna, jednak im wyżej, tym drożej. Pamiętajmy, że jest to wyznacznik nie tylko ceny, a również determinuje to, czy powinni Państwo zgłosić budowę takiego ogrodzenia — należy to zrobić w przypadku paneli ogrodzeniowych o wysokości ponad 2200 mm.

Ochrona przed korozją

Aby uniknąć ciągłych renowacji, często zabezpiecza się ogrodzenie panelowe. Cena takich działań jest różna, zależnie od wybranej przez nas metody, jednak w dalszej perspektywie wysoka wytrzymałość to oszczędność. Podstawę stanowi ocynkowanie — kąpiel w ciekłym cynku. Inną metodą jest malowanie proszkowe, które nadaje naszemu ogrodzeniu wybrany kolor i chroni przed uszkodzeniami. Stworzona do tego specjalistyczna farba zawiera naładowane elektrycznie cząsteczki.

Kolor ogrodzenia panelowego

Malowanie proszkowe to metoda podnosząca trwałość paneli ogrodzeniowych, jak i nadająca im odpowiedniej barwy. Nawet jeśli nie planowali Państwo do tej pory stosowania dodatkowej ochrony przed korozją, a wyrażają Państwo chęć dopasowania koloru do określonego designu — pomalowane proszkowo ogrodzenia okażą się bardzo opłacalne! Niektóre usługi oferują nałożenie na przęsła farby o dowolnej barwie z palety RAL. Niestety należy liczyć się z tym, że wzrośnie koszt budowy ogrodzenia panelowego.

Podmurówka

Nie należy do elementów obowiązkowych, jednak wpływa na stabilność ogrodzenia. Warto przemyśleć taką inwestycję, zwłaszcza jeśli teren budowy nie jest zbyt równy — wtedy jest wręcz niezbędna. Skutkiem budowy podmurówki jest przede wszystkim skuteczne odizolowanie ogrodzenia od powierzchni ziemi. W ten sposób upewnimy się, że nie wchłonie wilgoci. Możemy wybrać podmurówkę betonową bądź wykonaną z gotowych, prefabrykowanych części.

Podmurówka

Nie należy do elementów obowiązkowych, jednak wpływa na stabilność ogrodzenia. Warto przemyśleć taką inwestycję, zwłaszcza jeśli teren budowy nie jest zbyt równy — wtedy jest wręcz niezbędna. Skutkiem budowy podmurówki jest przede wszystkim skuteczne odizolowanie ogrodzenia od powierzchni ziemi. W ten sposób upewnimy się, że nie wchłonie wilgoci. Możemy wybrać podmurówkę betonową bądź wykonaną z gotowych, prefabrykowanych części.

Podmurówka betonowa jest stosunkowo drogim i czasochłonnym rozwiązaniem. Podmurówka prefabrykowana to tańsza alternatywa i często wybierana, jeśli zależy nam jedynie na tym, by nie podkopywały się pod naszym ogrodzeniem małe zwierzęta lub nie rosła tam trawa. Cały proces montażu jest znacznie krótszy. Pod względem stabilizacji wypada jednak dużo gorzej w porównaniu z podmurówką betonową.

Montaż ogrodzenia panelowego

Jeden z podstawowych czynników wpływających na cenę to właśnie montaż ogrodzeń panelowych. Koszt montażu ogrodzenia panelowego oczywiście różni się w zależności od oferty handlowej bądź tego, czy w cenę wchodzi również koszt montażu podmurówki. Aktualnie średnia cena montażu ogrodzeń panelowych to ok. 40-60 zł/mb. Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką to koszt ok. 50-65 zł/mb.

Nie zapominajmy, że montaż ogrodzenia możemy zapewnić sobie we własnym zakresie. W tym przypadku nie interesuje nas, ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego, jednak ryzykujemy złym wykonaniem. Cena robocizny ogrodzenia panelowego nie jest wysoka, a samodzielna instalacja wymaga podstawowej wiedzy z tego zakresu. Początkowo niska cena może po latach odbić się na naszej kieszeni.

Ile kosztuje metr ogrodzenia panelowego?

Po określeniu powyższych kwestii należy stwierdzić, czy nasza inwestycja będzie wynosić więcej, czy mniej od przeciętnego ogrodzenia panelowego. Aktualny średni koszt ogrodzenia panelowego to ok. 50-100 zł za metr bieżący. Warto jednak pamiętać, by wybierać doświadczone firmy — w ten sposób zadbamy o to, by otrzymać odpowiednio zamontowane ogrodzenie panelowe. Cena za mb może być wyższa, jednak zapobiegniemy dodatkowym pracom.

FAQ

  1. Jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych?

Ogrodzenia panelowe dostępne na rynku to m.in. drewniane i stalowe panele ogrodzeniowe, z elementami wymiennymi lub niewymiennymi oraz proste bądź przetłaczane. Wybór ten wpływa oczywiście na cenę ogrodzenia panelowego.

  1. Od czego zależy cena ogrodzenia panelowego?

Należy przeanalizować preferowaną przez nas grubość drutu, wysokość ogrodzenia, zabezpieczenia przed korozją, możliwość malowania proszkowego czy montażu podmurówki oraz całej konstrukcji.

  1. Ile kosztuje metr ogrodzenia panelowego?

Koszty różnią się zależnie od tego, jak wygląda dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb ogrodzenie panelowe. Cena za mb to około 50-100 zł. Powinniśmy porównać ją do wielkości działki, którą chcemy ogrodzić. Pamiętajmy, że wybierając ogrodzenia panelowe, cena zależy też od jakości wykonania.

Zamieszczone w serwisie treści - zdjęcia, wizualizacje, teksty - stanowią przedmiot ochrony w rozumieniu prawa autorskiego oraz prawa własności przemysłowej. Zabrania się ich kopiowania i wykorzystywania w celu prowadzenia jakiejkolwiek działalności komercyjnej. Więcej informacji na ten temat podano w Regulaminie serwisu.